szczelo szczelo
46
BLOG

Prediction is very difficult, especially about the future. 2/2

szczelo szczelo Gospodarka Obserwuj notkę 0

Okazuje się, że miałem wczoraj rację. Komitet Noblowski nie uznał za stosowane poddać się jakimkolwiek krótkotrwałym trendom i nagrodził badania wieloletnie, a jednocześnie z kategorii podstawowych.

Zarówno Elinor Ostrom jak i Oliver Williamson zostali nagrodzeni za badania, które dość ogólnie nazwać można "ekonomią instytucjonalną". Choć obydwoje zajmowali się różnymi zagadnienieniami to jednak trudno nie wpisać ich w tradycję Ronalda Coase'a i Mancura Olsona. Problemy z działaniem zbiorowym, instytucje koordynujące, kontrakty, koszty transakcji itp. itd. Czyli  najogólnie mówiąc te elementy, ktore standardowa teoria ignoruje (z przyczyn innych niż ignorancja, zapewniam).

W zasadzie można by zakończyć ten wpis stwierdzeniem, że dobrze się stało, że przyznano nagrodę za pracę, która, w słowach F.A. von Hayek'a, eksploruje mechniazmy działania systemu wolnorynkowego i szuka dla niego takich form prawnych, które zapewniają jego lepsze działanie (to parafraza, niech mnie nikt nie pozywa).

Można by, gdyby nie artykuł z Newsweeka, opublikowany wSalonie24. Pan Piotr Aleksandrowicz widzi te same fakty co ja, tylko z przedziwnego powodu wyciąga z nich inne wnioski. Nie wiem czy to efekt "błędu złotego środka" czy czegoś innego, natomiast nieprawdą jest, że obydwaj badacze (choć chodzi tutaj bardziej o Panią Ostrom) idą naprzeciw  zarówno "fetyszowi własności prywatnej" jak i "interwencjonizmowi państwowemu". Idą na przeciw fetyszowi, to możliwe, ale każde uczciwe intelektualnie badania z definicji idą naprzeciw fetyszowi, więc konstatacja ta jest dość trywialna.

Sęk w tym, że w standardowym podejściu remedium na problem z działaniem zbiorowym istnieje tylko jedno: tzw. benevolent social planner. W praktyce oznacza to bezpośrednią interwencję państwa. Nobla przyznano natomiast za to, że odpowiednie ramy prawne (egzekwowane przez sądy), tudzież dobrowolne samonarzuczenie sobie pewnych reguł gry (to powiedzmy przypadek specjalny) doprowadza do tego, ze prywatni obywatele mogą skutecznie i optymalnie działać jako kolektyw bez użycia przymusu.

I jak to się ma przeciwko własności prywatnej?

Natomiast na pewno nie sposób się nie zgodzić, ze stwierdzeniem, że Nobel dla poszukiwaczy prawdy cieszy. W szczególności na tle tego co wyrabia Komitet Pokojowy. Standardy jednak nie umarły.

szczelo
O mnie szczelo

... w tym także do siebie, jak mi ktoś udowodni, że bredzę. Kącik złotych myśli: Kapitalizm (łac. wyzysk człowieka przez człowieka) – ustrój polityczny, panuje na szeroko pojętym Zachodzie. Główną metodą sprawowania władzy przez kraje kapitalistyczne jest propaganda. W skrócie, zjawisko to wygląda tak: twój diler jest zadowolony, bo wziąłeś od niego palenie, dostał siano i cieszy mordę, ty jesteś zadowolony, bo masz palenie za free z prowizji, ja jestem zadowolony, bo załatwiłem kumplom stuff, oni są zadowoleni, bo maja dobry stuff. I tu wychodzi ciekawe zjawisko. Ci wszyscy ludzie są szczęśliwi, bo dzięki paleniu mają dobre humory. A jeśli oni mają dobry humor, to ich domownicy też mają dobry humor, jeśli ich domownicy mają dobry humor, to ich psy też mają dobry humor, jeśli ich psy mają dobry humor, to psy ich sąsiadów mają dobry humor, jeśli psy ich sąsiadów mają dobry humor, to ich sąsiedzi mają dobry humor i tak dalej bez końca. Wszyscy są szczęśliwi dzięki załatwianiu palenia. I to właśnie w kontekście ekonomiczno-socjologicznym jest kapitalizm. Socjalizm – ustrój polityczny bohatersko walczący z problemami w innych ustrojach niewystępującymi. Cuda socjalizmu * Nie ma bezrobocia, ale nikt nie pracuje. * Nikt nie pracuje, a wszyscy otrzymują wynagrodzenie. * Wszyscy otrzymują wynagrodzenie, ale nic nie można za to kupić. * Nic nie można kupić, ale wszyscy mają wszystko. * Wszyscy mają wszystko, ale wszyscy są też niezadowoleni. * Wszyscy są niezadowoleni, ale podczas wyborów głosują za tym ustrojem. Współczesny socjalista charakteryzuje się tym, że ma telefon komórkowy, karty kredytowe, konto w banku, jeździ zagranicznym autem i korzysta z Windowsa. Socjaliści zrzeszają się w tzw. robotniczych partiach, w których nie ma robotników. Liberał – perfidny, zapluty karzeł reakcji, odpowiedzialny za wszelakie zło, bezrobocie, plamy na Słońcu i brak smalcu w sklepie. Często opowiada farmazony o wolnym rynku i zemście szatana – kapitalizmie. Niektórzy widzieli jak zjada dzieci i współżyje z 7 krasnoludkami.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka